Hasta Nakil Hizmetleri ve Sağlımızdaki Hayati Önemi

Sağlığımızın hayatımızdaki önemini hatırlatan Kanuni Sultan Süleyman’ın şu muhteşem dizeleri, ne zaman bir sağlık problemi yaşasak ya da kaybettiğimiz sağlığımıza yeniden kavuşsak, dilimizin ucundan ilk dökülen kelimelerdir.

‘’Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,

Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi’’

Allah hastanelere düşürmesin diye dua ederken, onlarsız da bırakmasın diye ilave ederiz peşinden.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için hayatımızın vazgeçilmezi olan hastanelerimiz kadar o hastanelere sağlıklı bir şekilde ulaşmamızı sağlayan, ya da acil yardım hizmeti veren sağlık hizmetleri de hayati öneme sahiptir.

Çeşitli nedenlerle sağlığımızı kaybettiğimizde, hastaneye kendi kişisel imkânlarımızla gidemeyecek halde olduğumuzda, hemen aklımıza ilk geliveren araçlar ambulanslardır. Örneğin ne zaman başımıza bir kaza gelse ya da ani bir şekilde sağlığımız riske girse nasıl hemen can havli ile telefonlarımıza sarılır 112 acil hizmetlerini arayıp acil ambulans isteriz!

Bazen de özel şartlarda hastanelere hastamızı nakletme ihtiyacımız olur. İşte o zaman devreye hasta nakil hizmetleri ya da acil müdahale hizmeti veren ambulanslar girer.  Böyle anlarda da aynı şekilde hasta nakil ambulansı ararız. Kimi zaman hassas öneme sahip bu hizmeti kamu hastanelerinden, belediyelerden, il sağlık müdürlüklerinden sağlarız. Kimi zaman da imkânlarımız ölçüsünde özel ambulans hizmetleri veren sağlık kuruluşları imdadımıza yetişir.

Çünkü sağlık sistemimizin bu en hayati hizmetlerinden biri olan hasta nakil faaliyeti yalnızca hastaneler ile sınırlı değildir. Birçok kamu kurum ve kuruluşu, belediyeler, müdürlükler gibi özel ya da tüzel kişilikler de bu hizmetlerin gerçekleştirilmesinde büyük rol oynar.

Hasta nakil hizmetleri, kişiler ve doğallığında halk sağlığı için çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle sağlık kadar hayati bir konuyu içeren hasta nakil hizmeti uzman kişiler, özel donanımlı araçlar ve bu konuda özel olarak yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından yapılır.  Büyük bir dikkat, uzmanlık ve hassasiyet gerektiren işlerdendir hasta nakli ve bu hizmeti yerine getiren, kişi ya da kuruluşlar, kamu ya da özel sektör olsun çok iyi izlenip denetlenmedir. Ehil olmayan ve yetkilendirilmeyen kişi ve kurumlarca, kaçak yollardan yapılması durumunda hem yasal olarak mesuliyet durumu meydana gelir ki, ağır cezai müeyyideleri vardır hem de sağlık açısından ölümle sonuçlanabilecek çok ağır riskler alınmış olur.

Hasta nakil hizmetleri nasıl yapılır?

Hasta nakil hizmetleri, bu amaçla donatılmış, yetkilendirilmiş ve görünüşü ve sembolleri ile yapılan işi belirten ve bu haliyle diğer vasıta tiplerinden ayrılan özel araçlar ile yapılır.

Hasta nakil hizmetleri sadece kara araçları ile yapılmaz. Bu hizmetler kara yolu ile yapılabildiği gibi, aynı zamanda hem hava yolu hem de deniz yolu ile de gerçekleştirilir. Bütün ulaşım yollarının da kendine özgü hasta nakil hizmeti yapan araçları vardır.

Hava yolu ile verilen hasta nakil hizmetleri hava ambulansı olarak hazırlanmış ambulans helikopterleri ile yapılır. İhtiyaç halinde Türk silahlı kuvvetlerinin nakil hizmeti veren helikopterleri de sivil operasyonlarda görevlendirilebilir.

Covid 19 salgını hasta nakil ambulansı taleplerinde patlama yarattı!

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Müdürlüklerinden Hasta nakil hizmetleri ile ilgili bilgi ve ambulans helikopter hizmetinden faydalanma koşullarına kolaylıkla ulaşılabilir. Özellikle olağanüstü şartlarda büyük önem arz eden bu hizmet, tıpkı 2020 yılında, Covid 19 virüsünün bütün dünyayı etkisi altına aldığı pandemi döneminde olduğu gibi, hepimizi memnun edecek operasyonlar gerçekleştirilerek başarıyla yerine getirilmiştir. Dünyanın dört bir yanından ambulans helikopterler, vatandaşlarımızı hızlı ve güvenli bir şekilde ülkemizdeki sağlık kuruluşlarına nakletmeyi başarmıştır.

Diğer genel sağlık hizmetlerinde olduğu gibi temel sağlık hizmetlerinin bir parçası olan ambulans helikopter hizmeti de ücretsizdir. Ancak bu alanda, kamu ile birlikte ambulans helikopteri hizmeti veren çok sayıda özel ambulans şirketleri de vardır.

Deniz yoluyla gerçekleşen hasta nakil işlemleri ise deniz ambulansları ile yapılmaktadır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ekiplerinin ortak bir koordinasyon içinde gerçekleştirdiği hasta nakil işlemleri ve acil yardım hizmetleri tam donanımlı deniz ambulansları ve uzman ekipler tarafından yerine getirilmektedir.

Türkiye devletinin deniz üzerinde arama ve kurtarma yapma yetkisine sahip olduğu bölge kapsamında faaliyet gösteren deniz ambulansları, tüm deniz üstü araçlar ve adalardan gelen acil sağlık yardımı ihtiyacını ve hasta nakil işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir. Yine deniz yoluyla hasta nakil hizmetleri de temel sağlık hizmetleri kapsamında olup ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ancak tabii yine diğer özel ambulans hizmetlerinde olduğu gibi deniz ambulans hizmetleri de kamu kurum kuruluşlarından ayrı olarak özel ve tüzel kişiler tarafından yapılabilmektedir.

Son yıllarda çok yoğun bir mülteci akımına sahne olan ülkemizde özellikle istiap hakkını kat be kat aşan deniz botlarında ölüm pahasına seyahat eden, kaçak yollarla Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteci gruplarının yaşadığı sıkıntılar,  güvenlik birimleri ile birlikte, deniz sağlık hizmet birimlerinin de yoğunluğunu arttırmıştır.

Hasta nakil hizmetleri özel prosedürlere tabiidir.

Hasta nakil işlemleri, ister kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile yapılmış olsun, isterse de özel kuruluşların özel ambulans hizmetleri kapsamında gerçekleşsin mutlaka Sağlık Bakanlığımızca belirlenmiş olan, kanun ve yönetmeliklerin oluşturduğu mevzuata göre yapılmak zorundadır.

Ambulans ve Acil Sağlık araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği’nde ayrıntılı olarak düzenlenmiş olan hasta nakil ve acil yardım hizmetleri özel yetkiler ve kurallara tabiidir. Özel ya da kamu kapsamında olsun, hasta nakil hizmetleri tanımlanmış standartlar ve şartlar dışında gerçekleştirilemez.

Dünyanın en iyi hastanesine de gitseniz, en iyi doktoruna da tedavi olsanız, o hastaneye ya da doktora gidene kadar, aldığınız acil yardım ve hasta nakil hizmeti, sağlığınıza kavuşmanızda hayati öneme sahiptir. Bu nedenle, bu alanda hizmet veren kurum ve kuruluşlar ve özel şirketler, düzenli olarak denetlenmekte, şartnamelere aykırı hizmet verilmesine izin verilmemektedir.

Hasta nakil hizmetlerinde kaliteli hizmet veren özel şirketlerin sayısı hızla artıyor.

Geçmişte hasta nakli sırasında yaşanan hatalar, aksaklılar, trajikomik durumlar haberlere konu olurdu. Ancak gerek acil yardım konusunda gelişen teknik ve tıbbi imkânlar, arttırılmış hizmet kalitesi ve uzmanlaşma imkânı veren eğitimler hizmet kalitesini çok arttırdı. Sağlık Bakanlığımızın bu konudaki çalışmaları, özel sektörün de, kapsamlı ve koordineli olarak bu hizmetlerin içine dâhil edilmesi, hasta nakil hizmetlerinin en iyi şekilde yapılabilmesine ciddi katkılar sağlamasına imkân verdi.

Gerek kamu kurum ve kuruluşlarında gerekse de özel kuruluşlar bünyesinde kurulan acil yardım ve hasta nakil hizmet birimleri, iyi eğitimli personeli, özel ekipman ve tıbbi malzemelerle donatılmış araç filoları ile gerçekten de bu alanda dünya standartlarında bir profesyonel hizmet vermektedirler.

Bu alanda önemli başarılara imza atmış olan, sektöründe lider kuruluşlardan bir olarak çok başarılı hizmetler veren Dora Ambulans, hasta nakil ve acil yardım hizmetleri kapsamında özel ambulans filosu ve ekibiyle sektöre yaptığı katkılar, özel sektörün bu alandaki önemini gösteren çok iyi bir örnektir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARAWhatsapp