2022 Özel Ambulans Ücretleri

Hasta nakil ambulansları pek çok kişinin ihtiyaç duyduğu hizmetler arasında yer alıyor. Bilhassa yatağa bağımlılık durumu olan hastalar için özel ambulans hizmetleri gerekmekte. Evden ya da hastaneden başka bir konuma nakil edilmesi gereken hastalar bu hizmetten sıklıkla yararlanır. Bunun yanı sıra özel ambulans hizmetlerine toplu organizasyonlarda da gerek duyulmaktadır. Festival, kongre ya da konser gibi organizasyonlarda katılımcıların ihtiyaç duyabileceği acil sağlık hizmetlerinin anında gerçekleştirilebilmesi için de özel ambulans hizmetlerinden faydalanılmaktadır. Bu tarz hizmetler özel ambulans şirketleri tarafından sağlanır. Bu şirketlerin çeşitli mevzuat ve yönergelere göre hizmet vermeleri zorunludur. Pek çok kişi bu tür hizmetlerden sıklıkla yararlanmaktadır. Diğer bir yandan özel ambulans ücretleri bireyler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Bu yazı içeriğinde özel ambulans hizmetleri hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgiye detaylı olarak ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için özel ambulans şirketimiz Dora Ambulans ile anında iletişime geçebilirsiniz.

Özel Ambulans Ücretleri 2022

Özel ambulans hizmetlerinden yararlanmak isteyen bireylerin en fazla merak ettikleri konular arasında ücretler geliyor. Özel ambulans ücretleri her yıl belirlenen fiyatlandırma üzerinden müşterilere sunulmaktadır. Her sene fiyat yönetmeliklere uygun şekilde belirlenir. Fiyatlandırmaya etki eden unsurlar arasında nakil işlemlerinin şehir içi ya da şehir dışı olması etkilidir. Diğer bir unsursa kilometredir. Ücretlendirmeler kilometre başına belirlenir. Şehir içi ve şehir dışı kilometre başına fiyatlandırmalar farklılık göstermektedir. Şehir içi için belirlenen kilometre fiyatı 5 TL iken şehir dışı için belirlenen fiyat 3.5 TL’dir. Ambulans ücretlerinin bir kısmını ise açılış ücreti oluşturmaktadır. Yönetmeliklere göre belirlenen açılış ücreti 150 TL’dir. Özel ambulans şirketleri ücretlendirmeleri mevzuatlara uygun şekilde gerçekleştirmektedir. Bir başka hususa şehir dışına nakil hizmetleri gerçekleştirirken izin alınması durumudur. Hasta nakil işlemlerinde şehir dışı nakilleri için Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınması gerekmektedir. Hizmeti sağlayan şirketler gidilecek konum ve gidiş süresine uygun şekilde Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli izinleri almaktadır. Kusursuz ve kurallara uygun hizmet anlayışıyla hasta nakil işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Özel Ambulans Nedir?

Özel ambulans hastaların bir konumdan başka bir konuma nakli için tercih edilen hizmet türleri arasında yer alır. Bireylerin birçoğu özellikle yatağa bağlı hastalar için bu hizmetlerden faydalanmaktadır. Bunun yanı sıra zaman zaman özel hastaneler de bu tür hizmetleri talep etmektedir. Özel ambulanslar Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmaktadır. Buna ek olarak hasta nakil hizmetlerinde kullanılacak olan araçların özel yönetmeliklere uygun olması zorunludur. Diğer bir yandan ambulansların 5 yaşından küçük olması zorunludur. Bu yönetmeliklere uygun olmayan araçlar ambulans olarak hizmet veremez. Bu bağlamda özel ambulans şirketleri yönetmeliklere uygun araç tahsisi gerçekleştirmektedir. Bu araçların içerisinde bulunan tıbbı ekipmanlar yasal zorunluluklara ve teknolojik şartlara uygundur. Hasta nakil ambulanslarının gereklilikleri sağlamasının yanı sıra hizmet boyunca profesyonel sağlık ekibinin hizmet vermesi gerekmektedir. Uzman doktorlar, hemşireler ve ambulans şoförleri hizmet süresince hastalara mükemmel hizmet sunmaktadır. Sağlık, güvenliğiniz ve konforunuz göz edilerek hasta nakil işlemleriniz sorunsuz şekilde gerçekleştirilmektedir.

Özel Ambulansların Teknik Özellikleri

Hasta nakil hizmetini sağlayacak olan özel araçların bazı teknik özellikleri karşılaması gerekmektedir. Bu özellikleri karşılamayan araçlar hizmet sağlayamaz. Bu nedenle özel ambulans şirketleri araçlar için aşağıdaki şartları sağlamalıdır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ambulansların 5 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.
 • Düzenli periyotlarla ambulansların araç bakımlarının yapılması gerekmektedir.
 • Isıtma, aydınlatma ve havalandırma sistemleri hasta sağlığına uygun şekilde tasarlanmalıdır.
 • Araçların donanım ve tasarımı TS-EN 1789 standartlarına uyacak şekilde tasarlanmalıdır.
 • Haberleşme sistemlerinin tam donanımlı olması gerekir. Buna hasta ve şoför mahali arasındaki iletişim ve cihaz içi telsizler dahildir.
 • Giriş kapısı sedyeyi rahat yerleştirmek ve hastayı sarsmamak için 90 derecelik açıya sahip olmalıdır.
 • Giriş kapısına ek acil durumlarda kullanılmak üzere bir kapı daha olmalıdır.
 • Hizmet verecek araçların tamamının Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ruhsatlara sahip olması gerekir.

Bahsedilen şartlara uymayan ambulanslar kesinlikle hizmet sağlayamaz. Özel ambulans şirketleri hizmet verecek araçların gerekli tüm şartlara uygun olmasına özen gösterir. Bu sayede hastaya yönetmeliklere uygun sağlıklı ve güvenli hizmet verilmiş olur.

Özel Ambulanslarda Bulunması Gereken Tıbbı Donanımlar

Özel ambulansların bahsedilen teknik özelliklerin yanı sıra tıbbı cihazlar açısından da %100 donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Gerekli tıbbı donanıma sahip olmayan araçlar hastaya tam fayda sağlayamaz. Bu nedenle özel ambulanslar tam teşekkülü tıbbı donanım sağlamak zorundadır. Hasta nakil araçlarının içinde mutlaka bulunması gereken tıbbı ekipmanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ana sedye
 • Cenaze torbası
 • Şişme atel seti
 • Sabit ve portatif oksijen tüpleri
 • Temel tıbbı malzemelerin bulunduğu çanta
 • Sabit ve portatif aspirasyon cihazları
 • Boyunluk seti
 • Diagnostik set
 • Kombine sedye
 • Serum askısı ve serum seti
 • Steskoplu portatif ve sabit tansiyon cihazları
 • Termometre
 • Yansıtıcı görev kıyafeti

Gerekli tıbbı malzeme donanımlarına sahip olmayan ambulanslar mükemmel hizmet sunamaz. Ancak özel ambulans şirketleri gerekli tıbbı donanımların tamamını karşılamaktadır. Bu bağlamda hastalara kusursuz ve profesyonel hizmet sunmaktadır.

Sağlık Personeli Kadrosu

Hasta nakil hizmetlerinde mühim olan unsurlardan bir diğeriyse sağlık personeli kadrosudur. Yeterli tıbbı bilgi ve tecrübeye sahip personellerden oluşan sağlık personeli kadrosu nakil işlemlerinin sorunsuz gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda özel ambulans şirketleri sağlık ekibini oluştururken alanının en iyi ve en profesyonel uzmanlarıyla çalışmaktadır. Diğer bir yandan uzman çalışma arkadaşlarının bilgi birikimini ve tecrübesini geliştirmek şirketlerin hedefleri arasında yer alır. Bu nedenle sağlık ekiplerinin kendilerini geliştirmeleri için düzenli seminer ve eğitimler verilmektedir. Böylelikle sağlık personellerinin bilgi birikimleri ve tecrübelerinin artması sağlanır. Bu durum hasta nakil hizmetlerine de doğrudan yansır. Başka bir önemli ayrıntıysa ambulans şoförleridir. Ambulans şoförleri hasta nakil işlemlerinin kilit noktasını oluşturmaktadır. Hastanın götürüleceği konuma hızlı ve güvenli bir şekilde götürülmesini sağlar. Sağlık ekibi içerisinde yer alan ambulans şoförleri usta ve tecrübeli şoförlerden oluşmaktadır. Her ekip içerisinde olası problemlere karşın yedek ambulans şoförü bulunmaktadır. Dora Özel ambulans uzman personel kadrosuyla tüm hizmetlerini en profesyonel şekilde sağlar.

Tıbbı Prensiplere Uygun Hizmet Anlayışı

Sağlığımız hayatımızdaki ilk önceliğimizdir. Bu bağlamda her birey kusursuz sağlık hizmeti almak ister. Özel sağlık şirketleri bireylerin istediği kusursuz sağlık hizmetlerini profesyonel hizmet anlayışıyla sağlar. Tıbbı prensiplere uygun hizmet anlayışıyla ihtiyaç duyduğunuz tüm gereksinimlerini size sunar. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan mevzuatlara uygun şekilde her türlü hasta nakil işleminizi gerçekleştirir. Alanının profesyonellerinden oluşan sağlık ekibi süreç boyunca hastalara tam destek sağlar. Gerekmesi durumunda sağlık ekibine üst düzey tıbbı bilgiye sahip uzman doktorlar da dahil olur. Nakil sürecinin en hızlı şekilde ilerlemesi için alanının bir numarası usta ambulans şoförleri ekibe dahil olur. Şehir dışı nakil işlemleri için gerekli olan izinlerin tamamı en kısa sürede alınır. Hızlı aksiyon almak, hastanın nakli için uygun koşulları sağlamak ve tıbbı prensiplere uygun hizmet sağlamak en birincil önceliktir. Bu tarz sağlık şirketleri tüm bu gereklilikleri sorunsuz sağlar ve hasta nakil işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARAWhatsapp