Özel Ambulanslar, Çeşitleri ve Hizmet Alanları

Ambulanslar ulaşım yollarına göre üç şekilde isimlendirilir.

 • Kara Ambulansları
 • Deniz ambulansları: Hem hasta nakli hem de acil tıbbi müdahale hizmeti verirler.
 • Hava ambulansları: Hava ambulansları da hem hasta nakli hem de acil tıbbi müdahale hizmeti verecek şekilde donatılmıştır.

Kara ambulansları ise kullanım amacına göre üş ayrı şekilde düzenlenmiştir.

         -Hasta nakil ambulansı

         -Acil yardım ambulansı

         -Yoğun bakım ambulansı

Özel ambulans hizmeti veren kuruluşların, ambulans hizmeti veren araçları, devletin ilgili kurumlarınca tescillenmiş ve bu amaçla ruhsatlandırılmış özel vasıtalardır. Çeşitlerine ve hizmet amaçlarına göre her birinin üzerinde ambulansın niteliğini tanımlayan, özel işaretler, yazılar ve logolar bulunur.

 • Hasta nakil ambulansları

Bu ambulanslar mavi şeritlidir.  Hasta transferi amacıyla hizmet verir. İster şehirlerarası ister uluslararası, tüm hasta transfer işlemlerinde yaygın olarak kullanılır. Hastanın transferi sırasında oluşabilecek tüm riskleri bertaraf edecek şekilde özel ekipman, tıbbi cihaz ve malzemelerle donatılmıştır. Acil durumlarda müdahale yetkisine sahip uzman personellerin gözetiminde gerçekleştirilen hasta nakilleri, bu özel ambulanslar sayesinde hastanız evinden ya da bulunduğu sağlık kuruluşundan alınıp, sizin belirlediğiniz bir merkeze ya da acil durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna erişimi güvenli bir şekilde sağlanır.

 

Hasta nakil ambulansı hizmeti sadece karayolu ile sınırlı değildir.  Hava ambulansları ve deniz ambulansları da hasta nakil hizmetlerinde güvenle kullanılır. Bu araçlar da hasta nakil prosedürlerine uygun olarak özel ambulans şirketleri tarafından hasta nakil hizmeti amacıyla kiralanır.

Hasta nakil hizmetleri için özel ambulans firmalarının telefonlarından, çağrı merkezine ulaşıp, belirlediğiniz adrese ambulans isteyebilirsiniz.

 

Çağrınızı kayda alan merkez, size an yakın istasyonunda hazır bekleyen özel ambulans ve ekibini belirlediğiniz adrese hızla yönlendirecektir.

 

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, konumunuzu çağrı merkezine doğru şekilde vermektir. Bu konuda verilecek eksik bilgiler hizmetlerin aksamasına neden olabilir.

 

Bir başka husus da hastanın özel şartlarıdır. Kilo problemi olan bir hastanın ya da vücudunda herhangi bir kırık olan, alçılı hastaların taşınması gibi durumlarda, hasta naklinin en uygun şekilde gerçekleştirilmesi için ekstra ekipman ve personellere ihtiyaç duyulabilir. Bu meyandaki bilgilerin de çağrı merkezlerine bildirilmesi ihmal edilmemelidir.

Özel ambulanslarda, hastanız sağlık kuruluşlarına transfer edilirken, nakil esnasında hastanızın durumu ile ilgili her türlü tıbbi bilgi kaydedilir ve sevk edildiği sağlık kuruluşuna bu bilgiler özenle teslim edilir.

 • Acil yardım ambulansı

Acil yardım ambulansları her türlü acil durum için bizzat olay yerinde ya da ambulans içinde hastaya tıbbi müdahale imkânı sunabilen araçlardır. Bu bakımdan her türlü teknik ve tıbbi donanıma, malzemeye ve uzman personele sahiptirler.

 

Bu ambulanslar beyaz renkte olup üzerinde kırmızı renkli ve fosforlu, genişliği en az 200 mm olan şeritler bulunur. Trafikte geçiş üstünlükleri vardır. Çakarlı ışıklar ve siren sesi ile trafikte sıkça karşılaşırız bu ambulanslarla.  Bu nedenle içinde acil durumda bir hastanın taşındığını, hızlıca sağlık kuruluşuna sevk edilmesinin hayat kurtardığını unutmayarak, geçiş üstünlüğü olan bu araçlara, panik olmadan ama seri bir biçimde, trafik seyir kurallarına uygun olarak yol vermeliyiz.

 • Yoğun bakım ambulansı

Yoğun bakım gerektiren hastaların nakli için kullanılan, İçerisinde tam donanımlı yoğun bakım hizmeti veren tıbbi donanım ve personel bulunduran ambulanslardır.

 • Özel donanımlı ambulanslar

Acil yardım ambulansının teknik ve tıbbi donanımına sahip olmalarının yanı sıra aynı zamanda hastaların yaşlarına, fiziki ve tıbbi durumlarına, bulundukları bölgelerin coğrafi ve iklimsel şartlarına göre özel olarak dizayn edilmiş, söz konusu şartlara uygun özellikte personel ve tıbbi ekipman bulunduran ambulanslardır.

Yeni doğan hasta nakli için kullanılan, içinde küvözü, ventilatör bulunan yeni doğan ambulansı, ağır kış şartlarının yaşandığı bölgelerde, arazi şartlarına uygun olarak kar paletli ambulanslar, obez hasta taşıyabilen, çoklu hasta taşıyabilme kapasitesi olan ambulanslar,  bu türden ambulanslar için sık karşılaşılan örneklerdir.

 

Acil sağlık araçları

Hasta nakli amacı ile kullanılmamakla beraber, yaptıkları hizmetin özelliği açısından hayati öneme sahip olan acil sağlık araçları da özel ambulans hizmeti veren ambulans şirketlerinin birçoğunun araç filolarında yer alır. Bu araçlar özellikle organ, doku ve kan nakli için, mobil sağlık aracı olarak, olay yerinde teknik ve lojistik hizmeti vermek amacıyla kullanılır. Özellikle organ naklinde hayati bir öneme sahiptir bu araçlar.

Organ nakli araçları geçiş üstünlüğü olan araçlardır. Çünkü organ, kan ya da doku parçalarını, çıkarıldığı andan itibaren, bozulmadan ve tam zamanında, nakledilmesi gereken sağlık kuruluşuna ulaştırmak durumundadırlar. Ayrıca taşıdıkları parçalar gereği, özel solisyonlar, soğutucular, taşıma aparatları gibi, özel saklama ve taşıma şartlarına uygun bir donanıma sahip araçlardır.

Organ nakli araçları kırmızı ve mavi şeritlidir. Tıbbi ve teknik ekipmanlarının yanı sıra Işıklı ve sesli uyarı sistemleri, haberleşme cihazları ve araç takip ve navigasyon sistemleri ile donatılmıştır.

 

Özel ambulanslarda yapılan acil bakım hizmetleri

 • Tansiyon ve ateş ölçmek
 • Enjeksiyon yapmak
 • Kanamaları durdurmak, iç kanama ihtimalini kontrol etmek
 • Suni teneffüs yapmak,
 • Oksijen desteği vermek,
 • Zehirlenme vakalarına müdahale etmek, zehri vücuttan en kısa sürede uzaklaştırmak
 • Kaza ve benzeri nedenlerle hastaların ciltlerine saplanmış zararlı maddeleri temizlemek
 • Kırık, çıkık ya da çeşitli nedenle oluşmuş yaralara müdahale etmek
 • Hastanın sevk edileceği sağlık kuruluşunu hasta ve hastanın durumundan haberdar etmek ve gerekli hazırlıkların yapılması için bilgilendirmek.

Özel ambulanslarda görev yapan personel ve özellikleri

Ambulanslar sahip oldukları özel ekipmanlar ve tıbbi cihazların yanı sıra alanında uzman, gerekli eğitimlerini tamamlamış ve gerekli donanıma sahip kişilerdir. Genelde üç kişiden oluşur. Çağrı merkezlerinin istasyonlarında gerekli talimatları almak üzere ambulans ile birlikte hazır bulunurlar.

Ambulans Şoförü

Acil yardım ambulanslarında en az üç personel görev yapar. Bunlardan biri aracın şoförüdür. Ambulans şoförlüğü sıradan bir şoförlük değildir. Özel eğitim ve uzmanlık gerektirir.

Ambulans şoförü olmak için gerekli koşullar

Ambulans şoförü olmak için neler yapılması gerektiği özel şartlara bağlanmıştır. Asgari B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak ilk şarttır ancak asıl önemli olan kısmı ambulans şoförlüğü eğitimlerini tamamlamış ve sertifikalarını almış olması gerekir.

Ambulans şoförleri çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunlarından ve de üniversitelerin ‘’acil tıp teknisyenliği’’ bölümlerinden mezun olan kişilerden tercih edilir.

Paramedik personel

Ambulansların diğer iki personeli ise sağlık personelidir. Biri hekim olan personelin diğeri ambulans ve acil bakım teknisyenidir.

Ambulans ve acil bakım teknisyeni olarak da adlandırılan paramedik personeller, acil bakımın en önemli kişilerinden biridir. Hastane öncesi acil sağlık hizmetinin kritik kahramanlarıdır. Paramadikler üniversitelerin ön lisan düzeyinde ilk yardım ve acil tıp teknisyenliği bölümlerinden mezun olan sağlık personelleridir.

Ambulans hekimleri

Acil yardıma ihtiyacı olan hastaya olay yerinde ilk müdahaleyi yapan hekimdir. Üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun uzman doktorlardır. İlk müdahalenin ardından hastanın bir sağlık kuruluşuna nakli gerekiyorsa, nakil süresince hastaya müdahale etmeye devam eder. Hastaneye ulaşıldığında hastanın bilgilerini ivedilikle görevli personele verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARAWhatsapp