Şehirlerarası Ambulans Hizmetleri ve Kapsamı

Ülkemizde, pek çok ülkeden avantajlı olarak, oldukça yaygın ve başarılı bir hasta nakil ambulansı hizmet ağı bulunmaktadır. Hasta nakil hizmetleri sadece kent içinde ya da dar bir bölgede sınırlandırılmış değildir. Şehirlerarası hasta nakilleri de özel kuruluşlar veya kamu kurum ve kuruşlarınca yaygın ve başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Günümüzde, gelişen teknoloji ve tıbbi olanaklar sayesinde, çeşitli hastalıklarda uzmanlaşan hastanelerde tedavi görmek ihtiyacı, bazı özel tetkik ve taramaların yapıldığı özel merkezlere ulaşma gereksinimi, bazen de seyahat ya da taşınma gibi, sosyal sebeplerle nakil gerektiren fakat normal ulaşım vasıtaları ile nakli mümkün olmayan hastalar, şehirlerarası ambulans hizmetlerinden faydalanırlar.

Ulaşım türlerine göre Şehirlerarası ambulans hizmetleri…

 • Kara ambulansları

Bunlar verdikleri hizmet türlerine adlandırılan ambulanslardır.

 • Özel donanımlı ambulanslar
 • Yoğun bakım ambulansı
 • Acil yardım ambulansı
 • Hasta nakil ambulansı.

 

 • Hava ambulansları

Pandemi dönemi ile birlikte daha da görünür olan ve pek çok ülkeden Covid 19 mağduru hastayı ülkemize nakleden hava ambulansları, Ulusal Sivil Havacılık Kurumunun yetkili müdürlüklerinden aldıkları çalışma ve uçuş izinleriyle bu hizmeti gerçekleştirirler.

Hasta nakli ve acil müdahale için hizmet veren ambulans uçak ve ambulans helikopterler her türlü tıbbı donanıma sahip, uzman personeller ile şehirlerarası ambulans hatta pandemi sürecinde olduğu üzere uluslararası ambulans hizmetini de başarıyla yerine getirirler.

 • Deniz Ambulansları

Bunlar kanun ve yönetmeliklerde belirtilen tıbbi donanıma sahip deniz araçlarıdır. Hasta nakil hizmeti ve acil müdahale amaçlı olarak kullanılırlar. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızdan alınan özel yetki ve izinlerle hasta nakil hizmetlerini yerine getiriler.

 

Şehirlerarası ambulanslar özel donanımlı araçlardır.

Hasta nakil araçları ister kamu kurum kuruluşlarından herhangi birinde ya da özel ambulans hizmeti veren şirketlerden birine bağlı olarak çalışsın, mutlaka aracın ambulans hizmetine uygun şekilde tadil edilmiş gerekli müdürlüklerden hasta nakil hizmeti için uygunluk beldesi almış olması gerekir. Hasta nakil hizmeti almak isteyen kişilerin hizmet aldıkları kuruluştan bu belgeyi sorgulaması yasa dışı faaliyetlerin önüne geçecek, taşıma faaliyeti esnasında oluşabilecek riskleri hastalar ortadan kaldıracaktır.

Hasta nakil hizmeti veren Şehirlerarası ambulanslarda yasa ve yönetmeliklerle belirlenen asgari bazı tıbbi ekipman ve malzemelerin bulunması zorunlu doğal olarak. Bu ekipman ve malzemeler şöyle sıralanmış:

 • Ambulansın kullanım amacını belirten fosforlu yazı ve şeritler, işaretler
 • Haberleşme için gerekli telsiz, telefon cihazları
 • Araç takip ve navigasyon sistemleri
 • Bir adet tansiyon aleti
 • Bir adet portatif oksijen ünitesi
 • Bir adet otomatik eksternal defibrilatör. (Şok cihazı… Kalp krizi, ani kalp durması gibi durumlarda, vücuda yapıştırılan tıbbi pedler ve elektrotlar vasıtasıyla kalbe şok uygulamayı sağlayan tıbbi araç)
 • Bir adet temel tıbbi malzeme çantası
 • Bu araçlarda nakil esnasında mutlaka en az bir adet sağlık personeli de bulunması zorunludur.

Şehirlerarası ambulans kiralama

Evinizden, başka bir şehirdeki hastaneye, tedavi görmek amacıyla gitmek için, hasta nakil hizmetine ihtiyacınız olduğunda ya da taşınma zorunluluğu nedeniyle yer değiştirmek durumunda kaldığınızda… Özellikle yaşlı hastaların yaz aylarını geçirdikleri yazlık kentlere taşınması ve geri dönüşlerinde şehirlerarası ambulans kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Huzur evleri ve bakım hizmetleri veren kurumlar da hasta nakli hizmeti için özel sağlık hizmeti veren kuruluşların ambulans servislerinden özel ambulans kiralama işlemi talep edebilmektedir.

Ambulans kiralama taleplerinin karşılık bulduğu bir başka alan da şehirlerarası gerçekleştirilen organizasyonlar oluyor. Bilhassa sağlık hizmetinin uzakta olduğu kırsal bölgelerde, sağlık hizmeti vermek, hasta nakli gerçekleştirmek için şehirlerarası ambulans kiralama hizmet talep gören sağlık hizmetlerinden biri. Organizasyon ambulansı olarak adlandırılan bu hizmet, özel ambulans firmalarınca kiralama yoluyla yaygın olarak verilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarının ambulans servislerinden organizasyonun büyüklüğü oranında istenilen sayıda ambulans kiralayabilirsiniz.

Organizasyon ambulansı sayesinde, fuar, konser, gezi, spor müsabakaları gibi toplu faaliyetlerde sık rastlanan sağlık sorunlarına anında müdahale imkânının bulunması büyük avantaj oluyor. Hem kötü sonuçlar doğuracak riskli durumları engelliyor hem de acil olarak bir sağlık kuruluşuna nakil ihtiyacını uygun şekilde gerçekleştirme imkânı sunuyor. Burada özel ambulans kiralama ücretini belirleyen faktör, mesafe ile birlikte ambulansın organizasyonla hangi saat aralıklarında hizmet edeceği bilgisi oluyor.

Organizasyon ambulansı kiralama hizmeti yalnız şehir içi ya da şehirlerarası ambulans kiralama ile sınırlı değil elbette. Uluslararası mesafelerde gerçekleştirilecek fuar, spor müsabakası, gezi gibi organizasyonlar için özel bir sağlık kuruluşundan, özel ambulans kiralayabilirsiniz.

İster hava ambulansları ile ister deniz ambulansları ile olsun…  İsterseniz de kara yolu ile hasta nakil ambulansını tercih etmiş olun,  bu özel amaçlı, tıbbi ekipman ve malzemelerle donatılmış, profesyonel sağlık hizmeti veren personel gözetiminde gerçekleştireceğiniz nakil işlemi hastanızı en güveli şekilde götürmek istediğiniz yere ulaştıracaktır.

Ülkemizde şehirlerarası ambulans kiralama hizmeti, Sağlık Bakanlığımızca yetkilendirilmiş özel sağlık kuruluşları aracılığı ile yapılmaktadır. Rekabetin yoğun olduğu özel sağlık hizmeti sektöründe, kendisini ispatlamış, yaygın hizmet ağına sahip, güçlü araç filoları olan ve yüksek standartlarda kaliteli hizmet seçenekleri sunan pek çok özel sağlık şirketi şehirlerarası ambulans kiralama hizmeti sunmaktadır.

Şehirlerarası ambulans kiralama hizmetinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Özel ambulans hizmetleri doğası gereği içinde pek çok risk barındıran sağlık hizmetlerdir ve bu risklerin büyüklüğü oranında fiyat aralıkları değişmektedir. Bazen bu riskleri azaltmak için ek hizmet personellerine, ekstra ekipmanlara ve tıbbi malzemelere ihtiyaç duyulabiliyor. Bazen de ambulans sayısın arttırılması gerekebiliyor. Bütün bu ilave hizmetler de doğal olarak özel ambulans kiralama ücretlerine yansıyor.

Şehirlerarası ambulans kiralama hizmeti veren, sektörde öncü firmalardan olan, Dora Ambulans yetkililerinin verdiği bilgilere göre, özel ambulans kiralama ücretleri, hasta nakli yapılacak mesafeye göre, hastanın durumu nedeniyle ekstra donanım ve personel ihtiyacı olmasına göre değişmektedir. Bu nedenle Dora Ambulans yetkilileri, ambulans kiralama işlemi talep edecek olan kişilerin, hastanın durumu ile ilgili özel şartları önceden bildirmelerinin çok önemli olduğunun altını çizerek, hastanın en güvenli şekilde nakledilmesi için hiçbir detayın atlanmaması konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Bu hastalar genelde vücutlarında yaralanma nedeniyle kırık ya da hasarlı bölgeler bulunan, sarsılamadan nakil edilmesi gereken hastalar, obezite problemi olanlar, ölüm riski olan yaşlı hastalar vb. gibi özel şartlarda hasta naklini gerektiren risk gurubu yüksek hastaları kapsıyor.

Şehirlerarası ambulans kiralama hizmeti veren özel sağlık kuruluşları

Özel Ambulans şirketleri, özel hukuk hükümlerine ve ticari faaliyet esaslarına uygun olarak çalışan gerçek ya da tüzel kamu kuruluşlarıdır. Bünyelerindeki ambulans servisleri aracılığı ile hasta nakil, acil yardım ve yoğun bakım ambulans kiralama hizmeti verirler. Bu ambulanslar için kullanılan araçlar Türk Standartları Enstitüsü veya yetkilendirdiği kurumlarca tescil edilmiştir.

Deniz ambulansı ya da hava ambulansı olarak hizmet verecek olan araçlar ise, deniz ambulansı için Denizcilik Müsteşarlığından, hava ambulansı için ulusal havacılık yetkili müdürlüklerinden onay almış olmalıdır.

Özel şirketlerin ambulans servisleri çağrı merkezleri ve istasyonlardan oluşan yapılardır.

Yalnızca kara ambulansları ile hizmet veren özel ambulans şirketleri, bünyelerinde en az iki adet kara ambulansı bulundurmak zorundadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARAWhatsapp