Şehirlerarası Ambulans

Şehirlerarası Özel Ambulans, Köken bakımından Latince ‘ye kadar dayanan ambulans kelimesi; Latince ‘de hareket etmek ya da yürümek anlamına gelen ambulare kelimesinden gelmektedir. Türkçe ‘ye de İngilizce ‘den ambulance kelimesinden geçmiştir. İçleri özel olarak, gerekli malzemelerle donatılmış olan ambulanslar; hasta ya da yaralıların hastaneye taşınması amacıyla kullanılmakta olan araçlardır.

Ayrıca sadece hastanelere değil, hasta ve yaralılar ilk yardım konusunda müsait olan bir yere taşınması konusunda da ambulanslar kullanılmaktadır. Genellikle motorlu panelvan tipi araçlardan yapılan ambulanslar, hasta ya da yaralıları hastaneye ulaştırma veya hastaneler arasında taşıma amacıyla kullanılmaktadır.

Ayrıca ambulanslar şehirlerarası hasta nakil amacıyla da kullanılmaktadır. Özetlemek  gerekirse ambulanslar, hasta naklinde ya da acil yardım amacıyla kullanılmakta olan hava, kara ve deniz araçlarıdır.

Ambulansın İşlevleri Nelerdir?

Hasta ya da yaralıların taşınması amacıyla tasarlanmış olan ambulansların içi de tıbbi ve teknik malzemeler ile donatılmıştır. Ambulanslarda mutlaka tıbbi açıdan donanımlı bir sağlık ekibi bulunur. Ambulanslardan bazıları yalnızca hasta nakli için kullanılacak şekilde tasarlanırken, bazıları ise cerrahi müdahalelerde bulunabilecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu şekilde tasarlanan ambulanslarda serum ve kan transfüzyonu ve oksijen verme gibi imkânlar bulunmaktadır. 

Değişik mekânlardan hasta alınabildiği için – örneğin hasta evde, spor salonunda, savaş ya da tatbikat alanında olabilir – farklı kullanım şekillerine göre farklı çeşitlerde ambulanslar tasarlanmaktadır ve bu ambulanslarda karşılaşılacak durumlara göre farklı ambulans personelleri bulunur. Ambulans araçları genellikle panelvan ya da minibüslerden seçilmektedir. Ancak helikopter, uçak veya deniz motoru şeklinde de ambulanslar bulunmaktadır. Bu çeşitlilik sayesinde karşılaşılabilecek her durum için özel olarak donatılmış ambulans bulmak mümkün olmaktadır. Ayrıca şehirlerarası özel ambulans hizmeti de alınabilmektedir.

Ambulanslarda sadece hasta ya da yaralılar taşınmamakta, gerekli durumlarda doktor da taşınabilmekte, bazen de acil yardım ekipmanları hastaya taşınabilmektedir. Ambulanslar; bu derece hayati derecede önem taşıyan bir hizmet veren araçlar olduğu için trafikte de geçiş üstünlüklerine sahiptir. Trafikte seyir halinde olan diğer araçlar ambulansa yol vermek zorundadır. Hatta Ambulanslar gerekli durumlarda trafik kurallarını ihlal etme hakkına da sahiptir. Ambulansların uzaktan dikkat çekmesini sağlayan, tanıtıcı işaretleri ve özel sirenleri bulunmaktadır. Bu sayede trafikte diğer araçlardan kolayca ayırt edilebilmektedir.

Ambulans Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de sağlık sektöründe hizmet veren ve özel olarak donatılmış olan 3 çeşit ambulans vardır. Bunlar; kara, hava ve deniz ambulanslarıdır.

  • Kara ambulansları 4 farklı özelliklerde bulunur. Acil yardım ambulansı, hasta nakil ambulansı, yoğun bakım ambulansı ve özel olarak tasarlanmış özel donanımlara sahip ambulanslardır. Acil yardım ambulansları, hasta ya da yaralılara olay yerinde veya ambulans içerisinde acil olarak yardım edebilecek şekilde tıbbi ve teknik donanıma ve personele sahip araçlardır. Hasta nakil ambulansları, acil durumlar yerine hasta ya da yaralıların başka bir yere nakli için kullanılan araçlardır. Bu araçlarda en az bir personel bulunmaktadır.

Yoğun bakım ambulansları, hastaların seviyede izlenmesine ve tedavisine yönelik olarak tasarlanmış araçlardır ve bu araçlarda yönetmeliğin ek-1 ve ek-2’sinde yer alan teknik ve tıbbi donanım bulunmak zorundadır. Özel donanıma sahip olan ambulanslar bulundukları bölgenin koşullarına göre taşınacak olan hastanın yaşı ve hastalığına göre özelliklere göre özel olarak tasarlanmıştır. Bu ambulanslarda yine bu şartlara göre personel ve ekipman bulunur.

  • Hava ambulansları, uçak ya da  helikopterlerin mevzuatta belirtilmiş olan teknik ve tıbbi ekipmanla donatılmış şeklidir. Buradaki en önemli husus, bu ambulansların ulusal sivil havacılık yetkili biriminden çalışma ve uçuş izni almış olması gerekir.
  • Deniz ambulansları ise diğer ambulanslar gibi hasta nakli ve acil müdahale amaçlı kullanılır. Ancak bu araçların çalışma izinleri almış olmaları gerekmektedir. Bu izni de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından almaları gerekir.

Ambulanslar, devlet tarafından sunulan sağlık hizmetleri kapsamındadır. İhtiyaç durumunda şehirlerarası ambulans hizmetleri de ücretsiz verilebilmektedir.

Özel Ambulans Nedir?

Özel ambulanslar, belirli bir ücret karşılığında hizmet veren ambulanslardır. Tıbbi ve teknik donanım konusunda diğer ambulanslardan hiçbir farkı bulunmayan özel ambulanslar, hastanın evinden ya da hastaneden alınıp istenilen yere nakil edilmesini sağlayan araçladır. Kısaca belirli bir miktarda ücret ödeyerek bir ambulans hizmeti alabilir, istediğiniz yere  transfer edilmenizi sağlayabilirsiniz. 

Özel ambulans hizmetleri Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında denetlenmektedir ve bu yönetmelik 07.12.2006 tarihli 26369 Sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanmıştır. Özel ambulans hizmeti verecek olan araçlar  İl Sağlık Komisyonu tarafından belirlenir ve ruhsatları ise Sağlık Bakanlığı tarafından verilir. Özel ambulanslarda refakatçi hizmeti de vardır ve yanınızda kendi refakatçiniz olmadan da transfer edilebilirsiniz. Şehir içi ya da şehirlerarası özel ambulans hizmetini bu kurallar çerçevesinde belirli bir ücret ödeyerek alabilmeniz mümkün olmaktadır. Yılda bir kez düzenlenen bir toplantıda, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetki verilen komisyon tarafından özel ambulans ücretleri belirlenir.

Organizasyon Ambulans Nedir?

Organizasyon ambulanslar kurumsal işletmelerin talebiyle hizmet veren ambulanslardır. Belirli bir organizasyonda ya da bölgede hizmet vermesi amacıyla kiralanmaktadır. Genellikle yakınında bir sağlık merkezi bulunmayan ya da şehir merkezinden uzakta düzenlenen organizasyonlarda kullanılan bu ambulanslar sayesinde, organizasyonda meydana gelebilecek sağlık sorunları karşısında önlem alınabilmektedir.

Genellikle fuarlar, spor müsabakaları, yarışmalar ve konserler gibi insanların kalabalık olacağı organizasyonlar için kiralanabilmektedirler. Ambulans sayısı ve ambulansta görev alacak personel sayısı da yine etkinliğe ve etkinliğe katılacak kişi sayısına göre değişebilmektedir.

Organizasyon ambulansları daha çok devlet kurumları, şantiyeler, fabrikalar ve maden arama şantiyeleri gibi kurumlar tarafından sıkça kiralanmaktadır. Bu ambulansların kiralama ücretleri ise yine kullanılacak alana ve personel sayısına göre değişmektedir.

Şehirler Arası Ambulans Nedir?

Hastanın ya da yaralının şehirlerarası transferi yapılması gerektiği durumlarda şehirlerarası ambulans hizmeti alınmaktadır. Genellikle diğer binek araçlarla başka şehre transfer edilmesinin mümkün olmadığı hastalar için alınan bu hizmet, hastane ya da sağlık kuruluşunda tedavisi sona eren hastaların da istediği şehirden farklı bir şehre götürülmesini sağlamaktadır.

Hasta nakil ambulanslarında mavi şeritler bulunmaktadır ve bu şekilde diğer ambulanslardan ayırt edilebilmektedir. Şehirlerarası hasta nakil hizmetinde mesafelerin bir önemi yoktur ve her şehirden istenilen her şehre transfer edilmek mümkündür. Transfer edilecek kişiye ambulansta mutlaka bir sağlık ekibi eşlik eder. Bu ekipte en az iki personel bulunur ve personel sayısı hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu ekipte mutlaka bir şoför bulunur ve ayrıca bir paramedik ve acil tıp teknisyeni de bulunabilmektedir. Özel bir binek araç ile bir şehirden başka bir şehre gidebilecek durumda değilseniz, şehirlerarası ambulans ile güvenli bir şekilde ve gözetim altında yolculuk yapabilirsiniz.

Şehirlerarası ambulans hizmeti devlet tarafından gerekli durumlarda ücretsiz olarak verilebileceği gibi, belirli bir ücret ödeyerek özel olarak bir ambulans kiralayarak bu hizmeti almanız mümkündür. Ancak fiyatlar hastanın durumuna, ambulansta görev alacak personel sayısına ve  iki şehir arasındaki mesafeye göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden şehirlerarası ambulans kiralamadan önce gerekli bilgileri tam olarak vermeniz gerekmektedir. Şehirlerarası hasta nakil işlemleriniz için sorun yaşamadan hizmet almak isterseniz bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

 

HEMEN ARAWhatsapp